12 września, 2012

Fotografia muzyczna – Andrzej Kurylewicz

Nasze zainteresowania obszarów łączących sztukę i muzykę oprócz autorskich okładek płytowych, muzyki tworzonej przez artystów sztuk wizualnych, obiektów audio czy też dzieł sztuki odnoszących się do kultury muzycznej skierowały nas w stronę poszukiwań fotografii związanej z muzyką. To bardzo ciekawy i efektowny temat do kolekcjonowania, jaki może potencjalnemu miłośnikowi fotografii przynieść wiele satysfakcji i nieoczekiwanych odkryć. Najciekawsze z naszych odkryć pokażemy na naszych stronach.


Zaczynamy od zdjęcia nestora polskiego jazzu, pianisty Andrzeja Kurylewicza. Zdjęcie to pochodzi z 1957 roku i powstało podczas kręcenia pierwszego w dziejach polskiej kinematografii filmu muzycznego o tematyce jazzowej pt. „Rozmowy Jazzowe”. Sam film trwający niewiele ponad 13 minut składał się z dwóch częśći . W pierwszej poświęconej jazzowi klasycznemu pokazano zespół Hot Jazz Club Melomani a w drugiej poświęconej stylowi nowoczesnemu sekstet Krzysztofa Komedy. Jako ciekawostka scenografem w tym filmie był Jerzy Skarżyński znany i bardzo popularny w tamtych latach artysta (bardzo wszechstronny trzeba dodać – malarz, twórca ilustracji i komiksów, scenograf wielu istotnych filmów min, Rękopisu znalezionego w Saragossie).

Autorem zdjęcia jest Zbigniew Matuszewski. Przedstawia scenę z kręcenia filmu. Bez tytułu, 1957, vintage print, Kolekcja prywatna.

Brak komentarzy: