18 września, 2012

Już w sobotę premiera "Trzeciego zwoju, Czwartego zwoju" Piotra Bosackiego - prelekcja artysty i wystawa w Rastrze


Jeszcze trwa w Rastrze wystawa prac z edycji Black Square (zapraszamy do piątku włącznie), a my już zapowiadamy i zapraszamy Was na kolejną wystawę z cyklu "Nagrywamy dźwięki polskiej sztuki”. Będzie to wystawa przy okazji promocji nowej płyty winylowej ArtBazaar Records „Trzeci zwój, Czwarty zwój” Piotra Bosackiego (ABR 008). 
Projekt startuje już w najbliższą sobotę, 22 września o godzinie 13, oczywiście również w ramach projektu „W samo południe” w Galerii Raster na Wspólnej 63 w Warszawie. Właśnie o 13 Piotr Bosacki wygłosi prelekcję zatytułowaną „Kropki i kreski”, podczas której opowie m.in. o swoich najnowszych projektach muzycznych „Trzeci zwój” i „Czwarty zwój”. Natomiast po prelekcji, w małej sali Rastra będzie można zobaczyć partytury, które powstały do utworu muzycznego Piotra Bosackiego, ręcznie wykonaną okładkę do płyty, jak również będzie można posłuchać muzyki z najnowszej płyty Piotra Bosackiego, wydanej przez ArtBazaar Records. Płytę będzie można też kupić, zarówno w wersji muzycznej (ze zwykłymi okładkami), jak i w limitowanej edycji z okładkami ręcznie wykonanymi przez artystę. 

„Trzeci zwój” oraz "Czwarty zwój" to utwory napisane przez Piotra Bosackiego. Kompozytor posłużył się tutaj jedną z tzw. sztuczek niderlandzkich stosowanych przez kompozytorów szkoły flamandzkiej (XV i XVI w.). „Sztuczka” polega na tym, że kartę papieru z tekstem nutowym można czytać tak jak została napisana, czyli od lewej do prawej. Ale możemy również kartę odwrócić i czytać tekst pod światło, w odbiciu lustrzanym. Te same nuty mogą więc być wykonane w postaci oryginalnej, jak i w przebiegu wstecznym, czyli w raku. Ponadto postaci oryginalna i wsteczna mogą być wykonywane równocześnie i tworzyć symetryczny dwugłos.
Obie kompozycje zostały zarejestrowane na żywo przy udziale publiczności. Nagranie „Trzeciego zwoju” zostało zrealizowane podczas prawykonania na 14. Biennale Sztuki Mediów WRO 2011 Alternative Now (w maju 2011 roku). Natomiast nagranie „Czwartego zwoju” zostało zrealizowane podczas prawykonania w Muzeum Współczesnym Wrocław (w kwietniu 2012 roku). Utwór został napisany przez Piotra Bosackiego w czasie czterotygodniowego projektu "Wykresy muzyczne", zrealizowanego między 9 marca a 4 kwietnia 2012 roku w Atelier WRO. 

Projekt Piotra Bosackiego, artysty związanego z poznańskim Penerstwem, wydamy na płycie winylowej w nakładzie 250 numerowanych egzemplarzy, przy czym 66 z nich będzie można kupić z okładkami narysowanymi i sygnowanymi przez artystę. Na okładce znalazł się fragment partytury „Czwartego zwoju”.

Wykonawcy „Trzeciego zwoju”: skrzypce: Magdalena Pikor, Magdalena Seretna; altówki: Paulina Lulek, Kamila Romaniuk; wiolonczele: Kinga Sokołowska, Katarzyna Wrona. Nagranie i mastering: Michał Kupicz. 

Wykonawcy „Czwartego zwoju”: skrzypce: Magdalena Pikor, Magdalena Seretna, Aleksandra Buczek, Tomasz Mirowski; altówki: Magdalena Mitoraj, Katarzyna Płachta, Kamila Romaniuk, Anna Tarnowska; wiolonczele: Kinga Sokołowska, Magdalena Rapcia, Monika Gernot, Katarzyna Wrona. Nagranie i mastering: Paweł Jakubowski. Kurator: Krzysztof Dobrowolski (Centrum Sztuki WRO). 
Publikacja Trzeci zwój, Czwarty Zwój została zrealizowana we współpracy z Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu oraz Muzeum Współczesnym Wrocław.

Na zdjęciach: okładka płyty Piotra Bosackiego oraz zdjęcie z próby wykonania Trzeciego Zwoju podczas WRO 2011

1 komentarz:

Piotr Stasiowski pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.