06 września, 2012

Premiera Artbazaar - Black Square “The Sunken Desolate” (ABR 009)

15 września 2012, w ramach cyklu „W SAMO POŁUDNIE #3” organizowanego przez RASTER EDITIONS (http://www.facebook.com/rastereditions) zaprezentujemy kolejne wydawnictwo ArtBazaar Records”. Będzie to stworzony przez artystów zielonogórskich projekt Black Square „The Sunken Desolate”. Projekt będzie można obejrzeć, posłuchać, jak i porozmawiać z jego twórcami właśnie w sobotę 15 września od godziny 14 w księgarni Galerii Raster, przy ulicy Wspólnej 63 w Warszawie.


Black Square to „zapomniany” zespół blackmetalowy z lat 90., który „odkryli” artyści z Zielonej Góry. Odszukali dawnych członków zespołu, przeprowadzili z nimi wywiad. Można też posłuchać jednego utworu Black Square i obejrzeć teledysk tego zespołu. Wszystko wyglądałoby jak normalny zapomniany projekt muzyczny, gdyby nie fakt, że Black Square to fikcja – „legenda” powstała na użytek projektu artystycznego.

Black Square to tworzenie muzycznej legendy na podstawie fikcyjnej historii. To odkrycie czegoś, co nigdy nie istniało. Stworzenie wirusa, który ma oszukać historię muzyki popularnej. Lub też fikcyjnego dokumentu (mockument) na wzór „Zeliga” Woody Allena. Ale to również swoisty hołd młodzieńczym fascynacjom poetyką blackmetalu, graniem w kapeli rockowej czy przynależnością do subkultury muzycznej.


Jak już wspominaliśmy, w ramach projektu powstał jeden utwór oraz teledysk. Z projektem, w różnej formie, związanych było wielu artystów z Zielonej Góry:  Sławek Czajkowski „Zbiok”, Stefan Hanćkowiak, Tomasz Płonka czy Michal Jankowski. Całość jest pomysłem Rafała Wilka.

Dla ArtBazaar Records artyści przygotowali specjalne wydawnictwo Black Square (ABR 009) w niewielkiej edycji 33 sztuk. W specjalnie przygotowanym tekturowym pudełku znaleźć będzie można kasetę magnetofonową z utworem Black Square i specjalną książeczką, płytę DVD z teledyskiem oraz sygnowane i numerowane prace artystów związanych z projektem: grafikę Sławka Czajkowskiego „Zbioka”  oraz zdjęcia Rafała Wilka i  specjalnie zaproszonego do projektu Przemka Mateckiego. Edycje będzie można kupić właśnie w sobotę 15 września w Galerii Raster. Na premierze zapowiedzieli również swój udział artyści biorący udział w projekcie Black Square.


A już tydzień później, w sobotę 22 września, również w ramach RASTER EDITIONS, będzie miała miejsce kolejna premiera projektu ArtBazaar Records – płyty Piotra Bosackiego „Trzeci Zwój, czwarty” (ABR 008). Ale o tym szerzej napiszemy osobno.

Tymczasem szczegóły projektu Black Square.


Black Square muzyka:
gitary, bas, mix Tomasz Płonka
wokal Michał Jankowski
perkusja Tomasz Płonka i Rafał Wilk

    

Teledysk, aktorzy: Sławek Czajkowski, Stefan Hanćkowiak, Tomasz Wrona, Dominik Pintera i Kot Bolko, „szef kociej watahy”. Zdjęcia, montaż, pomysł i realizacja: Rafał Wilk

Projekt został zrealizowany i miał premierę w BWA w Jeleniej Górze w 2012 roku, w ramach projektu "Miasto, nie-miasto" (kurator: Piotr Machłajewski), który realizowano przy pomocy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.

Na zdjęciach odpowiednio: Black Square , zdjęcie Rafał Wilk, grafika (sitodruk) projektu Sławka Czajkowskiego „Zbioka” edycja 33+6 ap, zdjęcie Przemka Mateckiego edycja 33+6 ap, „W myślach wciąż szukają szczęścia które zwie się ciemnością”, olej na płótnie, 140 x 110 cm, 2012 Rafał Wilk i Sławek Czajkowski, zdjęcia z teledysku.

Brak komentarzy: