20 września, 2012

Studio Mistrzów w BWA Wrocław

Tej jesieni BWA Wrocław inauguruje cykl Studio Mistrzów. W jego ramach spotykać będą się artyści, których śmiało zaliczyć można do klasyków współczesności, z zainteresowanymi twórcami młodego pokolenia. Formuła Studia narzuca “mistrzowi” rolę kuratora, którego zadaniem będzie najpierw wybór, a następnie praca z wybranym artystą lub artystami. Na przestrzeni roku powstanie, będąca owocem tego spotkania, wystawa, którą zobaczyć będzie można w galerii Awangarda w grudniu 2013 roku. Na czas współpracy artystów wrocławskie Studio BWA przy ul. Ruskiej, zmieni się w miejsce spotkań i pracownię, zarezerwowaną na potrzeby projektu.

Pierwszym “mistrzem” będzie Zbigniew Libera; artysta, który w swojej twórczości krytycznie podejmował wątek mistrzostwa. Był również profesorem w praskiej Akademii Sztuk Pięknych, przyjmując na siebie rolę mentora. Kim będzie Libera kurator? Oto jak sam odpowiada na to pytanie: “Obecnie słowo “kurator” brzmi strasznie. Kojarzy się z nadzorem sądowym i władzą. Gdy oryginalnie “kurator” to przyjaciel, doradca, ktoś kto stara się pomóc. Tak raczej wyobrażam sobie rolę kuratora wystawy. Sztuką zajmuję się od 30 lat i prawdę mówiąc nie spotkałem zbyt wielu kuratorów właściwie rozumiejących swoją rolę. Najczęściej jest to funkcja jedynie formalna, nie dochodzi do prawdziwego spotkania artysty i kuratora. Może tym razem uda się to zmienić.”

Zapraszamy zainteresowanych twórców do udziału w pierwszym etapie projektu, którym będzie otwarty dla publiczności przegląd propozycji i wybór uczestników projektu i wystawy.Etap ten ma spełnić podwójną funkcję. Dla kuratora będzie źródłem wiedzy o poszukiwaniach młodych artystów. Dla nich samych ma być zaś przestrzenią do publicznej prezentacji twórczości i stojących za nią motywacji.

Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmowane są do 15.10.2012
e-mail: kuratorlibera@bwa.wroc.pl

Brak komentarzy: