02 października, 2012

Już jutro aukcja prac z kolekcji znanego poznańskiego marszanda i kolekcjonera - Cezarego Pieczyńskiego

Już po raz drugi w niewielkim okresie czasu duży polski kolekcjoner dokonał przeglądu swojego stanu posiadania i postanowił sprzedać na aukcji prace, które nie pasują mu do koncepcji swojej kolekcji. Nie chodzi tu bynajmniej o „wyprzedaż” słabych prac, ale o coś, co w dowolnym tłumaczeniu z języka angielskiego nazywa się „wyostrzaniem kolekcji” – czyli sprzedażą prac, które nie mieszczą się w szeroko pojętej strategii kolekcjonowania, by zdobyć pieniądze na nowe zakupy. W wielu krajach robią to nawet muzea – przecież nie tylko kolekcjonerom prywatnym zmieniają się gusty i strategie kolekcjonowania.
Pierwszymi kolekcjonerami, którzy to zrobili byli Hanna i Jarosław Przyborowscy, którzy stworzyli kolekcję Fundacji Signum. W grudniu ubiegłego roku i w maju tego roku na dwóch aukcjach w domu aukcyjnym Desa Unicum sprzedali należące do kolekcji prace, szczególnie sztuki dawnej i klasyków współczesności. Zapowiedzieli równocześnie, że zebrane w ten sposób pieniądze chcą przeznaczyć na prace tworzone dziś. Na co przeznaczy zebrane z aukcji pieniądze Cezary Pieczyński, znany poznański marszand i kolekcjoner, który jako kolejny postanowił sprzedać na aukcji część swoich zbiorów, nie wiemy. Możemy się domyślać, że na budowaną mozolnie od kilku lat kolekcję fotografii. A może na coś jeszcze innego? To w sumie nieważne, bo na jutrzejszej aukcji (też w Desie Unicum) wystawionych będzie wiele bardzo dobrych prac polskich klasyków współczesności, jak również i artystów już historycznych. Łącznie Desa Unicum sprzeda 58 prac z kolekcji poznańskiego kolekcjonera (będzie to pierwszych 58 prac w katalogu aukcji z 3 października). A wśród nich prace takich artystów jak Władysław Strzemiński, Maria Jarema, Henryk Stażewski, Jonasz Stern, Kajetan Sosnowski, Marian Warzecha, Teresa Pągowska, Tomasz Ciecierski czy Rafał Bujnowski. Pełen katalog aukcji dostępny jest tutaj.


Na zdjęciach prace z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego wystawione na środową aukcję: kompozycja Jonasza Sterna z 1955 roku oraz Satelity Rafała Bujnowskiego z 2005 roku.


Brak komentarzy: