28 kwietnia, 2013

Artkomiks.pl otwiera rynek kolekcjonerstwa sztuki komiksu

Na naszym rynku pojawiła się pierwsza poważna instytucja wspierająca rozwój kolekcjonerstwa sztuki komiksu portal artkomiks.pl. Działający od kilku miesięcy portal założony przez miłośnika i kolekcjonera plansz komiksowych Marka Kasperskiego to dobrze przygotowana platforma z jednej strony dostarczająca informacje z krajowego i światowego rynku sztuki komiksu z drugiej miejsce gdzie można kupić prace polskich i zagranicznych artystów. Dużym atutem jest staranność  przygotowywanej oferty. Każda z oferowanych prac posiada dokładny opis (technika, rozmiary, pochodzenie), zdjęcie oraz biogram artysty. Bardzo dobre wrażenie robi rosnąca z tygodnia na tydzień oferta portalu z coraz większym udziałem polskich artystów. Kto odwiedzał podobne miejsca w sieci, chociażby liczne w sieci amerykańskie galerie może z satysfakcją zauważyć, iż portal Kasperskiego w różnorodności oferty nie ustępuje najlepszym.


To bardzo dobra inicjatywa. Powoli kończą się pionierskie czasy, kiedy miłośnicy tej formy kolekcjonerstwa musieli podejmować wysiłek wyszukiwania i docierania na własną rękę do artystów, przekonywania ich i proszenia o sprzedaż pracy, ustalania cen i zasad sprzedaży. Pojawienie się tej jak i (mam nadzieje) kolejnych inicjatyw sprawi, że zaczną obowiązywać pewne standardy transakcyjne, cenowe i powoli zacznie się tworzyć rynek obsługujący zainteresowane strony (sprzedających, kupujących, instytucje). Do tego oczywiście daleka droga - cały czas czekamy na galerie prezentujące i dokumentujące prace artystów oraz na instytucje publiczne, które zajęłyby się udostępnianiem i przygotowywaniem wystaw z udziałem sztuki komiksu, działalnością naukową oraz popularyzatorską oraz tworzeniem własnych zbiorów na potrzeby dokumentacji tej formy sztuki.


Na zdjęciach skany plansz jednej z najciekawszych artystek najmłodszego pokolenia artystów komiksowych Joanny Karpowicz, dzięki uprzejmości artkomiks.pl

1 komentarz:

Unknown pisze...

Dzięki!