20 maja, 2014

Kolekcjonując design - Lampy stołowe projektu Gałeckiego (Stołeczne Zakłady Metalowe)

W naszym kąciku designu, dzisiaj przestawiamy kolekcję lamp stołowych wyprodukowanych w Stołecznych Zakładach Metalowych Nr 2 Przemysłu Terenowego w Warszawie w latach 50tych, 60tych i 70tych. To jedne z najciekawszych modeli polskiego designu tamtych lat. Niestety niewiele wiadomo na temat tych projektów. Wszystkie prawdopodobnie są autorstwa Apolinarego Gałeckiego. Czy był to faktycznie projektant wszystkich modeli lamp opuszczających fabrykę SZM w Warszawie? Niestety trudno jest to potwierdzić. Bardzo trudno jest też potwierdzić rok, nie mówiąc już o ilości wyprodukowanych egzemplarzy.


Jeśli ktoś z naszych czytelników posiada bardziej precyzyjne informacje, prosimy o kontakt.

Wszystkie zdjęcia ArtBazaar, kolekcja prywatna.


5 komentarzy:

pablogal pisze...

Imiona projektanta to Apolinary Jan. Urodzony w 1924 r. Pracował w SZM jako projektant na przełomie lat 50 i 70. Z moich informacji wynika że był tam jedynym projektantem lamp. Apolinary Gałecki ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, jako inż. arch. w 1953. Był powstańcem Warszawskim.

Leopold pisze...

Informacja powyżej jest prawidłowa. Jako starszy syn Apolinarego Gałeckiego miałem okazję odwiedzić ojca w SZM w latach 70tych. Był na pewno jedynym projektantem i praktycznie pracownikiem etatowym. Miał małą pracownię na terenie zakładów. Widziałem tam prototypy większości lamp pokazanych na zdjęciach.

Leopold pisze...

Chciałbym także dodać, że Apolinary Gałecki zaprojektował również kilka lamp wiszących-sufitowych.

Krzysztof Masiewicz pisze...

Prosimy o kontakt. Chętnie napisalibyśmy dłuższy tekst o Apolinarym Gałeckim.

Krzysztof pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.