23 czerwca, 2015

Rainbow flag w kolekcji nowojorskiej MoMAW poprzednim tygodniu światowy artworld (kręgi muzealne i kolekcjonerskie) obiegła informacja o zakupie przez nowojorskie MOMA (Museum of Modern Art) do kolekcji związanej z designem projektu (pierwszego egzemplarza) tęczowej flagi (Rainbow Flag) zaprojektowanej, przez Gilberta Bakera w 1978 roku, jako symbolu środowisk LGTB. Fajny i wizjonerski pomysł. Pokazuje, iż największe instytucje muzealne na świecie konsekwentnie budują swoje kolekcje nie tylko w oparciu o obiekty związane z tradycyjnie pojmowanym światem sztuki (malarstwo, rzeźba, fotografia) ale od kilku dekad są już tam prace video i obiekty designu a w ostatnich latach obiekty sztuki komiksu (oryginalne plansze komiksowe) czy projekty i szkice koncepcyjne jak również same gry wideo.

Jest to efekt wielu czynników, z jednej strony zapotrzebowania i zainteresowań publiczności, rozwojem badań i opracowań naukowych na tematy kultury popularnej i jej miejsca we współczesnym świecie z drugiej kreatywności artystów, którzy bardzo często wykraczają poza tradycyjne rejony sztuki. Powstają nowe subkultury, nowe zjawiska, które tworzą własną ikonografię. Kolekcjonerzy (ci prywatni i instytucjonalni) chcąc uchwycić te symboliczne obiekty/ ikony pewnych zjawisk, włączają je do swoich kolekcji.

Niestety polskie instytucje muzealne i prywatni kolekcjonerzy (w większości) wydają się nie doceniać tej wielkowymiarowości w tworzeniu kolekcji. Szkoda gdyż pewne możliwości znikają być może bezpowrotnie. Moim zdaniem przy niewielkim wysiłku i przy stosunkowo niewielkich kosztach można by stworzyć światową instytucjonalną kolekcję obiektów związanych np. z grami wideo (gry i obiekty wideo, szkice i projekty koncepcyjne) z naszym sztandarowym Wiedźminem, jako centrum kolekcji.

Co mogłoby trafić do kolekcji muzealnych polskich instytucji? Kilka przykładów na szybko zebranych:
- projekt okładki (czarno białe pasy) płyty Republiki
- strój sceniczny Czesława Niemena;
- projekt lamp Apolinarego Gałeckiego;
- projekt graficzny logo Orbisu
- szkice koncepcyjne do gry Wiedźmin
- oryginalne plansze komiksowe z Thorgalem, Tytusem Romkiem i Atomkiem czy Kajkiem i Kokoszem

Na zdjęciu - The Rainbow Flag, designed by Gilbert Baker,  kolekcja MoMa, Nowy Jork

1 komentarz:

Unknown pisze...

No bez przesady