30 września, 2015

Historia jednego obrazu - Preludium Jacka Malczewskiego

Na najbliższej aukcji w domu aukcyjnym Polswissart do licytacji wystawiona zostanie wyjątkowa praca, będąca częścią tryptyku Jacka Malczewskiego "Kobieta" z 1918 r.Obraz "Preludium" przedstawia piękną kobietę siedzącą pod kwiatami akacji. Jedynie wielkie szpony oparte o ramę obrazu zdradzają dwoistość jej postaci: to kobieta-chimera. Obraz licytowany będzie od 380 000 zł, jednak jego szacowana wartość sięga aż 600 000 zł.

Obraz ten jest najprawdopodobniej pierwszą częścią tryptyku "Kobieta" powstałego w 1918 roku. Prezentowane „Preludium” to początek historii. Druga część tryptyku: „Intermezzo”, przedstawia scenę, w której do kobiety w analogicznej scenerii zbliża się z lewej strony mężczyzna – sam artysta. W ostatniej części tryptyku – „Finale” kobieta-chimera trzyma w dłoni wyrwane serce mężczyzny, którego ciało leży obok. Tryptyk może być odczytywany zarówno jako dzieło patriotyczne, obrazujące ojczyznę wymagającą ofiary jak i czysto romantyczne odwołujące się do niweczącej serca męskie kobiecej natury. Znajdująca się na odwrocie nalepka potwierdza, że obraz obok „Intermezzo” i „Finale”, wystawiany był na jubileuszowej wystawie Malczewskiego w marcu 1925 roku w Poznaniu. w roku 1925 cały tryptyk był własnością hrabiny Marii Antoniny Mycielskiej, wdowy po hr Alfredzie Mycielskim, zmarłej bezdzietnie, co może być przyczyną podzielenia tryptyku po jej śmierci w 1936 roku. Druga część tryptyku znajduje się w Pałacu Herbsta oddziale Muzeum Sztuki w Łodzi, trzecia z nich od kilku lat znajduje się w posiadaniu prywatnego nabywcy, który zakupił ją w Domu Aukcyjnym Polswiss Art.

Cały tryptyk wystawiany był raz, na wielkiej jubileuszowej wystawie Jacka Malczewskiego w Poznaniu w 1925 roku.

"Oto poezja i filozofia, Muza - Harpja Malczewskiego, treść wrząca jego duszy, która mu rozsadzała serce i mózg. Kłębiła korowodami pojęć i postaci, dopominała się wcielenia, życia w dziele sztuki."
Bocheński J. Wystawa Jacka Malczewskiego w Muzeum Wielkopolskiem, [w:] Dziennik Poznański, 1925, nr 62, s.5

"Swem pojęciem o miłości Malczewski często zbliża się do starożytnych, którzy widzieli w niej siłę istnienia, zachłanną, niweczącą męski poryw do czynu. Samson i Dalila, Odyseusz i Circe. Staje się ona jedną z Harpij, wymagających całopalenia, ofiary z życia i krwi. Jako siła wiecznej, kosmicznej przemiany dwa ma oblicza: daje życie i życie zabiera.
(...) W artystycznej wizji Malczewskiego kobieca natura a poniekąd sztuka, łączą się w jedną postać skupioną w swojej zagadce, bujną energią krążących w niej sił, zwodniczo piękną, zmysłową, drapieżną, a może swej zmysłowości i drapieżności nieświadomą, lecz zbrojną w tygrysie szpony boginkę - południcę."
Bocheński J. Wystawa Jacka Malczewskiego w Muzeum Wielkopolskiem, [w:] Dziennik Poznański, 1925, nr 63, s.2


Jesienna Aukcja Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art już we wtorek 6 października 2015 r., o godzi 19.00 - ul. Wiejska 20, Warszawa

Teskt i zdjęcie dzięki uprzejmości Polswissart.

Brak komentarzy: