19 listopada, 2015

Rekordowa aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej

Jubileuszowa 15. aukcja projektu Fotografia Kolekcjonerska była rekordowa pod każdym względem. Zlicytowano aż 70% prac z oferty aukcyjnej za łączną kwotę ponad 420 000 złotych! Zdjęcie Karola Hillera okazało się być najdrożej sprzedaną pracą w historii całego projektu!To był wieczór pełen rekordów. Zarówno łączna suma sprzedaży, jak i ilość sprzedanych zdjęć, to najwyższe wyniki w historii projektu. Zdecydowaną gwiazdą wieczoru była niezwykle rzadka heliografika Karola Hillera z lat 30. XX w. Przy cenie wywoławczej 35 000 zł, uzyskano ostatecznie kwotę sprzedaży 105 000 zł, co daje prawie 130 000 zł wraz z 15% opłatą organizacyjną.

To nie koniec rekordów. Jak zawsze dopisali wielbiciele twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Za jego zdjęcie, wykonane podczas słynnej sesji fotograficznej w Zakopanem, szczęśliwy nabywca zapłacił 37 000 zł (ponad 42 000 zł

Kolejnym rekordzistą okazał się zestaw czterech zdjęć Pawła Kwieka sprzedany za 25 000 zł. Cenę powyżej 10 000 zł uzyskała także praca Jerzego Kosińskiego  „Rozmyślania na stadionie / Man Before His Work”, którą licytowano do 14 000 zł, co stanowi dwukrotność ceny wywoławczej. Zdjęcie Natalii LL „Sztuczna fotografia”, po emocjonującej licytacji sprzedano natomiast za 11 000 zł, wraz z opłatą to ponad trzykrotne przebicie w stosunku do ceny wywoławczej.

Wśród prac, które cieszyły się dużym powodzeniem jak zawsze znalazły się fotografie klasyków takich jak Zofia Rydet, której sprzedano wszystkie z wystawionych prac, czy Bronisław Schlabs, Paweł Pierściński, Marek Piasecki, Zygmunt Rytka, Ryszard Waśko. Kolekcjonerzy docenili także prace młodych artystów. Dyptyk Joanny Piotrowskiej „XVI”, „XVII” z cyklu „Frowst” sprzedano za 7000 zł, portret Lexi autorstwa Ilony Szwarc za 6000 zł, a zaciekła licytacja towarzyszyła sprzedaży fotografii Marcina Jastrzębskiego.

Tekst i zdjecia dzięki uprzejmości FotografiaKolekcjonerska.pl

Brak komentarzy: