28 września, 2007

Sasnal i Bujnowski na aukcji w Christie's

Prace Wilhelma Sasnala i Rafała Bujnowskiego trafiły na aukcję sztuki współczesnej w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s (Contemporary Art. Day Sale). Aukcja odbędzie się 16 października, w czasie targów sztukie Frieze.
Wilhelm Sasnal regularnie już gości na aukcjach w Londynie i Nowym Jorku, choć trzeba przyznać, że do domów aukcyjnych trafia coraz mniej prac tego malarza. Już prawie zupełnie „wyschło” źródło, dzięki któremu regularnie pojawiały się wczesne prace Sasnala, sprzedawane w Polsce. Obecnie oferowana praca, pochodzi z 2002 roku i została kupiona przez wystawiającego w nowojorskiej galerii Anton Kern.

Praca zatytułowana „Aquarium” przedstawia rozmazany obraz, z wątkiem wielokrotnie eksponowanym przez malarza – brakiem ostrości widzenia (wiem, zaraz Tomek Kozak napisze, że powtarzam ten bełkot, ale nie byłem w stanie się powstrzymać). Praca ma wymiary 45x55 cm i jej estymacja wynosi 18-25 tysięcy funtów (97-135 tysięcy PLN).
Płotno Rafała Bujnowskiego pochodzi z wcześniejszego okresu jego twórczości – z 2001 roku i na aukcję trafiło od właściciela, który kupił tę pracę w kolońskiej galerii Johnen+Schoettle. W ubiegłym roku praca z cyklu „Śnieg” sprzedała się w Christie’s za 4800 funtów.

Teraz większa (120x120 cm), ale nie tak dobra praca Rafała ma już estymację 8-12 tysięcy funtów (43-65 tysięcy PLN).
A co oprócz prac polskich artystów oferuje Christie’s. Przede wszystkim płótno Francisa Bacona będące własnością londyńskiej uczelni artystycznej Royal College of Art. Pisaliśmy o tej pracy tutaj. Teraz tylko przypomnienie, że obraz Bacona ma estymację 7-9 milionów funtów (38-49 milionów PLN).


Ciekawa też będzie licytacja obrazu Petera Doiga „Concrete Cabin” (o wymiarach 130x150 cm), namalowanego w 1995/96 roku. Pewnie nie ma szans na pobicie rekordu „Białego kanoe”, który sprzedał się, prawdopodobnie do kolekcji rosyjskiej, za 5,7 miliona funtów (prawie 31 milionów PLN). Teraz płótno Doiga ma estymację 800 tysięcy funtów-1,2 miliona funtów (4,3-6,5 miliona PLN). Co oczywiście nic nie znaczy, bo już wielokrotnie na aukcjach widziano zażarte licytacje. Może znów skusi się na bardzo atrakcyjnego wizualnie Doiga rosyjski kolekcjoner?
Oczywiście to nie jedyne prace, które zostały wystawione na dwie aukcje sztuki współczesnej w Christie (Day Sale oraz Evening Sale). Do kupienia będą też prace Jeffa Koonsa, Andy Warhola, Eberharda Havekosta, Martina Kippenbergera, Damiena Hirsta, Richarda Prince’a i wielu, wielu innych. Całość do zobaczenia tutaj oraz tutaj.

Na zdjęciach: Wilhelm Sasnal, Aquarium, 2002; Rafał Bujnowski, Bez tytułu, 2001; Peter Doig, Concrete Cabin, 1995/96.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Proszę napisać o co chodzi z Tomkiem Kozakiem marudzącym o "ostrości widzenia". Pozdrowienia

Unknown pisze...

-->anonim
sprawdz w komentarzach na blogu krytykanta..