13 kwietnia, 2012

Sztuka komiksu – Michał „Śledziu” Śledziński

Dzisiaj kolejny odcinek prezentacji najciekawszych artystów związanych ze światem komiksu. Śledziu to jedna z najważniejszych osób w polskim komiksie, artysta niezwykle utalentowany będący jednocześnie znakomitym rysownikiem, scenarzystą i kolorystą. Pisząc o nim łatwo można wpaść w patos. Skąd te zachwyty? Za kilka rzeczy. Przede wszystkim za umiejętność opowiadania ciekawych (czasami zabawnych) historii, talent obserwacji relacji społecznych i umiejętność przełożenia ich na język powieści graficznej, znakomite „opowiadanie” obrazem o życiu pokolenia urodzonego na początku lat 80tych (sam artysta to rocznik 1978).

Dla mnie najważniejszym dziełem artysty jest trylogia Na Szybko Spisane (ukazały się jak na razie dwa tomy). To autobiografia artysty, pokazująca i opisująca dwie dekady życia najpierw dziecka (1980- 1990) potem ucznia (1990-2000) na tle przemian społecznych i obyczajowych Polski. Może przemawia to tak mocno do mnie gdyż znajduję tu wspomnienia z własnego dzieciństwa – zabawy na podwórku, grę w pikuty, szkołę. Nie ucieka przed pokazaniem wielu problemów osobistych. Ostatnia strona komiksu (1980- 1990) jest jedną z najbardziej dramatycznych, osobistych, ujmujących scen w polskiej sztuce - pokazuje dramat małego dziecka na tle konfliktu rodzinnego.
Dla wielu krytyków i sympatyków komiksu jego sztandarowym dziełem jest Osiedle Swoboda. Opowiada w nim o życiu grupki znajomych mieszkających w przeciętnym blokowisku, jakie mogło toczyć się wszędzie w Polsce (tu w Bydgoszczy skąd pochodzi autor). Język, zainteresowania, życie, nuda to obraz Polski ostatnich dwudziestu lat. Tu pierwszy epizod Osiedla kończy się również mocnym akcentem, w torsjach jednego z bohaterów niektórzy widzą objawienie Matki Boskiej.
Trzecie sztandarowe dzieło Śledzia to Wartości Rodzinne. Jest to seria komiksowa opowiadająca przygody polskiej rodziny, u której zamieszkał (ukrywający się ?) Jezus. Dużo tu humoru, parodii ale i sporo niezłych obserwacji socjologicznych polskiej rodziny.To oczywiście tylko część bardzo dużego dorobku tego artysty gdyż wydał wiele znakomitych tytułów. Od strony kolekcjonerskiej to oczywiście obowiązkowa pozycja w każdej poważnej kolekcji polskiego komiksu. Artysta nie sprawia „kłopotu” swoim fanom – jest dostępny na wszelkie prośby odnośnie autografów czy rysunków w albumach. Oryginały plansz w cenach górnej granicy kilkuset złotych można zdobyć okazjonalnie na aukcjach lub od samego artysty.

Na zdjęciach oryginalne plansze komiksowe (Okładka Na Szybko Spisane 1989-1990, plansza z Osiedla Swoboda oraz dwie plansze z Wartości Rodzinnych. Kolekcja Prywatna)

1 komentarz:

Atta Rehman pisze...

Incidentally, I like the way you have structured your site, it is super

and very easy to follow. I have bookmarked you and will be back

regularly. Thank you
diabetic rice