02 stycznia, 2013

"Anatomia samolotu" Włodzimierza Pawlaka wydarzeniem 2012 roku według czytelników ArtBazaar

Już w sierpniu przy okazji otwarcia wystawy „Anatomia samolotu” Włodzimierza Pawlaka w warszawskiej Propagandzie pisaliśmy, że to będzie jeden z kandydatów do wystawy roku. Okazało się, że w naszej zabawie ta wystawa zwyciężyła (69 głosów), pokonując wystawę w MoMA Aliny Szapocznikow (55 głosów). Spodziewaliśmy się, że to właśnie „Sculpture Undone” – pierwsza wystawa polskiej artystki/artysty w „świątyni” sztuki nowoczesnej wygra nasz ranking, ale okazało się, że fani Włodzimierza Pawlaka byli bardziej zdyscyplinowani. Również fani galerii Czułość wykazali się dużą mobilizacją i dzięki temu wystawa Janka Zamoyskiego zajęła w naszym rankingu trzecie miejsce z 54 głosami.
Dalej za podium mobilizacja była już dużo mniejsza. Czwarte miejsce zajęła (z 38 głosami) seria wystaw w krakowskim Muzeum Narodowym pokazująca twórczość gigantów polskiej sztuki nowoczesnej – Andrzeja Wróblewskiego,Wojciecha Fangora i Jerzego Lewczyńskiego. Dalej uplasowało się smutne wydarzenie (a raczej seria wydarzeń) – zamieszanie wokół siedziby warszawskiego MSN. Już wiadomo, że Christian Kerez nie zaprojektuje nowej siedziby tego muzeum, nie wiadomo też, czy muzeum będzie mogło zostać w tymczasowej siedzibie w pawilonie Emilia. Ważne jest, że zespół muzeum dalej robi swoją robotę i buduje prestiż tej instytucji, nawet bez spektakularnej siedziby. Mamy nadzieję, że na to również głosowały 34 osoby.

Dalej, z 29 głosami znalazły się dwie artystki nominowane w ubiegłym roku do prestiżowych międzynarodowych nagród. Ani Agnieszka Polska ani Monika Sosnowska ostatecznie tych nagród nie zdobyły, ale sam fakt nominacji stanowi duże wyróżnienie dla nich samych i polskiej sztuki.

Ubiegły rok też był rokiem udanych prezentacji dorobku niedocenianych klasyków (nie boję się użyć tego słowa) polskiej awangardy – Józefa Robakowskiego i Leszka Knaflewskiego. To wydarzenie zdobyło 24 głosy. Na następnym miejscu znalazła się pozycja, która pewnie za kilka (kilkanaście?) lat również będzie klasyką – książka „Decydujący moment” Adama Mazura. Oddano na nią 20 głosów. Tylko o jedne głos mniej zdobyła wystawa Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi w warszawskim Rastrze. I na koniec, wystawy Mirosława Bałki i Piotra Uklańskiego z 16 głosami. Część osób sceptycznie wypowiadała się w kwestii naszego zestawienia tych dwóch różnych przecież wystaw. Ale my uznaliśmy za wydarzenie nie tylko same wystawy, ale także fakt, że artyści praktycznie nieobecni w Polsce, a bardzo znani na świecie wrócili w ubiegłym roku również do polskiej publiczności. Być może to nasze zestawienie spowodowało, że te wystawy otrzymały tylko 16 głosów.

Łącznie oddano 218 głosów. Wszystkim bardzo na nie dziękujemy i zapraszamy do naszej zabawy za rok.

Wystawa Włodzimierza Pawlaka w Propagandzie – 69 głosów
Sculpture Undone” Aliny Szapocznikow – 55 głosów
“Czułość” Janka Zamojskiego w Czułości – 54 głosy
Wystawy Fangora, Lewczyńskiego i Wróblewskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie – 38 głosów
Zamieszanie i skandale wokół siedziby MSN – 34 głosy
Polskie nominacje do międzynarodowych nagród: Agnieszki Polskiej do Future Generation Prize i Moniki Sosnowskiej do Hugo Boss Prize – 29 głosów
Klasycy awangardy(Knaflewski, Robakowski) na nowo odkryci – 24 głosy
Książka „Decydujący moment” Adama Mazura – 20 głosów
Wystawa duetu Grzeszykowska/Smaga w Rastrze – 19 głosów
Powrót wielkich nieobecnych (Bałka, Uklański) – 16 głosów

Brak komentarzy: