08 stycznia, 2013

Historyczne wydarzenie - już wkrótce otwarcie Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie


Ciężko w to uwierzyć, ale to prawda. W Warszawie, stolicy prawie 40-milionowego kraju, członka Unii Europejskiej, dwudziestej którejś gospodarki świata, nie ma stałej kolekcji sztuki nowoczesnej. Na szczęście jeszcze w styczniu to się zmieni. Otóż 18 stycznia warszawskie Muzeum Narodowe otworzy stałą Galerię Sztuki XX i XXI wieku. Znajdą się w niej prace od początku XX wieku aż do dzieł stworzonych w ubiegłym roku.
Jak piszą twórcy Galerii „nie będzie to jednak, jak dotychczas praktykowano, wystawa obrazów i rzeźb nazwana galerią sztuki. Znajdują się tutaj liczne grafiki i rysunki z lat 20. i 30., dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże. O odmienności Galerii stanowią nowe nabytki: zapisy akcji artystycznych i performance’ów z ostatniego czterdziestolecia, prezentacja twórczości tzw. kultury niezależnej lat 80. oraz wybór prac powstałych już w III Rzeczypospolitej, będących zalążkiem kolejnego rozdziału kolekcji sztuki Muzeum Narodowego w Warszawie.”
To już kolejny krok, nowego kierownictwa Muzeum Narodowego z Agnieszką Morawińską i Piotrem Rypsonem na czele. Krok powodujący, że z „zakurzonego” muzeum, MNW ma szansę stać się nowoczesną placówką na europejskim poziomie. Bardzo jesteśmy ciekawi zawartości Galerii Sztuki XX i XXI wieku, bo przecież, nie ukrywajmy, stałe kolekcje muzealne tworzą również kanony w świecie sztuki, jak również na rynku sztuki. Czy ta nietypowość Galerii ma szansę również wpłynąć na zmianę konserwatywnego nastawienia polskich kolekcjonerów do wszystkiego co nie jest malarstwem? Zobaczymy i z niecierpliwością czekamy na pokaz w Muzeum Narodowym. Otwarcie w piątek 18 stycznia o godzinie 18, a już dzień później, 19 stycznia Galeria Sztuki XX i XXI wieku będzie otwarta dla szerokiej publiczności. Mamy nadzieję, że stanie się ona punktem obowiązkowym wyjazdów do Warszawy oraz będzie żyła i zmieniała się z każdym rokiem.

Brak komentarzy: