07 listopada, 2014

Krótka historia wszystkiego – BałwanDzisiaj u nas dawno nieprowadzona rubryka, w której wszystko nam się kojarzy, dzisiaj z… bałwanem.  Bałwan, czyli postać składająca się z trzech kul śniegowych ustawionych na sobie, symbolizująca zimę, nie jest popularnym motywem w sztuce. W polskiej sztuce współczesnej znaleźliśmy dwa. Ten najsłynniejszy to obiekt, instalacja  Oskara Dawickiego - Bałwan cytatów.
Bałwan cytatów to ironiczna rzeźba wykonana z nietypowego materiału – śniegu, wymagająca nieustannej opieki, niejako „podtrzymywania przy życiu” dlatego też przechowywana jest w przeszklonej lodówce. Na guzikach bałwana, jedynej trwałej części pracy, znajdują się cytaty z Rozmyślań rzymskiego filozofa i cesarza Marka Aureliusza. Praca znajduje się kolekcji MSN w Warszawie.

Ten mniej znany to Kikiz, bałwan „ulepiony” z futer króliczych Izy Tarasewicz. Praca bardzo charakterystyczna dla artystki, która przyzwyczaiła nas, że potrafi rzeźbić we wszystkim, dźwięku, futrze, odpadach roślinnych i zwierzęcych. W tej pracy symbol zimy zmienił się w przyjemnego pluszaka – słodziaka.

Na zdjęciach odpowiednio:
Oskar Dawicki, Baławan cytatów, 2008, instalacja: śnieg, grawerowane metalowe guziki, zamrażarka
Kolekcja MSN; fot. dzięki uprzejmości galerii Raster


Iza Tarasewicz, Kikiz, 2004, technika własna, futro, kolekcja prywatna

Brak komentarzy: