16 listopada, 2012

"Nowe historie" Zbigniewa Libery od jutra w warszawskim Rastrze


Wystawy Zbigniewa Libery zawsze wprowadzały zamieszanie, stawiały mnóstwo pytań o rolę artysty w dzisiejszym społeczeństwie. Libera, daleki co prawda od chęci „rządzenia duszami” Polaków, jest jednak artystą mocno osadzonym w dzisiejszej rzeczywistości. Nie ucieka od odpowiedzialności w świat „czystej sztuki”. Jego prace prowokują, zadają pytania –  od wczesnych prac, powstałych jeszcze w latach 80. w łódzkim środowisku Kultura Zrzuty, do tych powstałych w tym wieku, jak choćby „Pozytywy” czy „Mistrzowie”. 
Takie też są "Nowe historie", najnowsze monumentalne fotografie Zbigniewa Libery, nad którymi artysta pracował od dłuższego czasu, aby ostatecznie zrealizować je w okresie od października 2011 do listopada 2012 roku. Wystawa tych prac – od jutra, 17 listopada w warszawskim Rastrze. Wernisaż od godziny 18 do 21. 
Wspomniane już “Pozytywy” były grą ze znanymi zdjęciami będącymi w naszej pamięci XX wieku, próbą dekonstrukcji i rekonstrukcji historii. Najnowsze zdjęcia układają się w osobną, ale równie zwartą intelektualnie całość. W “Pozytywach” Libera zmagał się z traumami przeszłości, teraz, w „Nowych historiach” mierzy się ze zmorami przyszłości. Libera wizualizuje przeczucia i lęki, które towarzyszą naszym rozważaniom na temat tego, co nadejdzie. To sceny, które wydają się niemożliwe, albo przeciwnie – co do których jesteśmy pewni, że wcześniej lub później staną się faktem. Na różne sposoby Libera naświetla tu najbardziej oczywistą z futurystycznych klisz – motyw apokalipsy. Ten motyw pojawił się już w monumentalnej pracy „Wyjście ludzi z miast”, przygotowanej dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wystawę „Early years” w berlińskim KW Institute for Contemporary Art.  
Podsumowaniem wystawy w Rastrze, będzie publikacja książkowa - album fotografii Zbigniewa Libery z lat 1982-2012.

Na zdjęciach: prace Zbigniewa Libery z cyklu „Nowe historie”: „Achajowie” oraz „Lekcja historii”.

Zbigniew Libera, Nowe historie, galeria Raster, Warszawa, ul. Wspólna 63.
Wystawa czynna od 17 listopada 2012 roku do 12 stycznia 2013 roku.

Brak komentarzy: