31 sierpnia, 2009

„Pamiątka z Celulozy” – Świecie 2-14 sierpnia 2009 – plener rzeźbiarski Artura Żmijewskiego

Od 2 do 14 sierpnia br. w Świeciu (w zakładzie MEKRO) w ramach kolejnej odsłony projektu: „Przebudzenie-Reaktywacja” (Miasto Świecie – nowe spojrzenie) odbył się plener rzeźbiarski (pod roboczym tytułem „Pamiątka z Celulozy”), którego pomysłodawcą i inicjatorem był Artur Żmijewski.

Ideą zamysłu Żmijewskiego było powtórzenie (czy też wykorzystanie) scenariusza wydarzeń, jakie miały miejsce w latach 60. i 70. w zakładach: ZAMECH w Elblągu i w AZOTACH w Puławach, kiedy to z inicjatywy systemu władzy socjalistycznej, artyści wraz z robotnikami tworzyli wspólne obiekty-rzeźby (ustawione później w przestrzeni miejskiej. Zakłady przemysłowe udzielały wówczas swoich "mocy produkcyjnych" - delegowały pracowników do współpracy z artystami, dawały materiały i narzędzia, artyści zaś mogli pracować z tworzywami, które do tej pory były dla nich niedostępne.


Zamierzeniem w Świeciu Artura Żmijewskiego było powtórzenie ówczesnej sytuacji (mającej miejsce w systemie komunistycznym) i zrealizowanie jej tu i teraz, w dzisiejszych warunkach. Realizacja pleneru odbyła się w MEKRO Sp. z o.o. – zakładzie, mieszczącym się na terenie dawnej Celulozy.

Do Świecia 2 sierpnia br. na plener zjechali z różnych stron Polski rzeźbiarze (artystki i artyści), wybrani wcześniej do udziału w projekcie przez Artura Żmijewskiego i kuratora „Przebudzenia” Karinę Dzieweczyńską. Przyjeżdżając na plener do Świecia, żaden z artystów nie znał jego szczegółów: nie wiedział, jak liczna będzie grupa, w której przyjdzie mu egzystować przez najbliższe 2 tygodnie, jakie indywidualności się w niej pojawią, jak przebiegać będzie harmonogram plenerowego dnia, jak ułoży się współpraca z pracownikami zakładu, no i co najistotniejsze – nie znali tematu rzeźb, których w przeciągu zaledwie tygodnia i paru dni, podjęli się wykonać… I zapewne nikt nie spodziewał się, że przyjdzie mu przebywać nieustannie pod rejestrującymi - niemalże wszystko – kamerami.
W poniedziałek 3 sierpnia w jednej ze stołówek zakładowych odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne artystów i pracowników MEKRO, oddelegowanych na czas pleneru do pracy nad rzeźbami. Po zwiedzeniu zakładu, Artur Żmijewski przedstawił artystom i pracownikom temat, który przyszło im wspólnie podjąć i przepracować w dostępnym materiale, stali – „ROBOTNIK/ROBOTNICA”. Ten – jak określił jeden z pracowników, w pierwszym skojarzeniu – niby banalny temat – przeistoczył się w wyjątkowo ciekawą, żywą dyskusję, zarówno wśród artystów, jak i pracowników, i od tego momentu niemal bez przerwy towarzyszył im wszystkim przez cały plener, będąc dla nich nie lada wyzwaniem i ciągłą inspiracją.

Przez ponad tydzień, włącznie z sobotą i niedzielą (do piątku – 14 sierpnia), artyści każdego dnia stawiali się na 6.00 rano w zakładzie MEKRO, często zostając po godzinach (do 17.00/18.00) by we współpracy z oddelegowanymi robotnikami zrealizować projekty swoich rzeźb. Na początku na papierze przedstawili swoje szkice/pomysły, następnie – przygotowali modele z tektury, wszystko wspólnie oddawane było pod ocenę i dyskusję całej ekipy, uczestniczącej w plenerze.
W tak krótkim czasie, w niezwykle przyjacielskiej i często wesołej atmosferze, powstały rzeźby ogromnych formatów (8 sztuk). Każda z nich, jest dziełem jednego artysty (to jego myśl, idea, pomysł, projekt), ale i też zarazem dziełem wszystkich pracowników MEKRO, którzy oddelegowani zostali do uczestniczenia w plenerze, jak i wielu pobocznych, którzy dodatkowo się zaangażowali.

W czasie trwania pleneru, 13 sierpnia, udało się postawić i zaaranżować uroczyste (z przemowami i przecinaniem wstęg przez prezesów i artystów, licznymi podziękowaniami dla pracowników, symbolicznym szampanem, muzyką itp.) odsłonięcie dwóch rzeźb (jedną – przed MEKRO, drugą – przed MONDI). Kolejne pozostałe umieszczone zostaną w przestrzeni publicznej miasta Świecia już niebawem – w dniach od 9 do 11 września br. Na ten czas artyści i ekipa filmowa najprawdopodobniej znów zjadą do Świecia.

Foto-relacja Marcina Saldata dostępna na linku: http://www.saldat.pl/upload/pr-zmij/


Kuratorska relacja z pleneru http://www.facebook.com/album.php?aid=2023688&id=1585871332&l=e80593ece7

Tekst dla ArtBazaar: Karina Dzieweczyńska, kurator „Przebudzenia-Rekatywacji”
Zdjęcia - Marcin Saldat"

Projekt „Przebudzenie-Reaktywacja” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenia artystyczne. Sztuki wizualne”.

27 sierpnia, 2009

Gadżety Muzeum Powstania Warszawskiego

Kolekcjonerzy rzeczy dziwnych i ulotnych powinni zajrzeć do sklepiku Muzeum Powstania Warszawskiego. Można tam znaleźć wiele gadżetów wykorzystujących projekty murali, jakie na potrzeby Muzeum stworzyli zaproszeni do projektu artyści.


Jako jedna z pierwszych powstała linia produktów oparta o bratki Wilhelma Sasnala. Znakomity projekt artysty trafił na ołówki, pamięć usb, notatnik i torby dla pań i panów. Wszystkie te rzeczy już dziś można kupić bezpośrednio w sklepie lub poprzez stronę Muzeum. Wszystkie z pewnością trafią na naszą listę rarytasów artysty.



Niedawno w brytyjskim Guardianie, ukazał się dość obszerny artykuł omawiający fenomen boomu sprzedaży różnego typu gadżetów w sklepikach muzealnych. To znakomity pomysł na podreperowanie funduszy instytucji jak i również zaspokojenia potrzeby posiadania rzeczy wyjątkowych osób je odwiedzających.
Ciekawe kiedy koledzy z art addict "złapią" na wernisażu kogoś z torbą Sasnala.




Zdjęcia pochodzą ze strony sklepiku Muzeum.

24 sierpnia, 2009

Relacja z otwarcia wystawy Irka Zjeżdżałki we Wrześni

Do końca tygodnia można obejrzeć zapowiadaną przez nas wystawę „Ireneusz Zjeżdżałka, Fotografie, prace w kolorze. W pierwszą rocznicę śmierci - przyjaciele”, jaka obecnie jest pokazywana w Muzeum Regionalnym we Wrześni. Zapowiadaliśmy relację na stronach ArtBazaar, ale ze względów technicznych nie jesteśmy w stanie umieścić jej na naszym blogu, zapraszamy za to na strony portalu http://www.wrzesnia.info.pl/ gdzie można zobaczyć film z otwarcia wystawy.

Wystawie towarzyszy katalog, zawierający wszystkie fotografie z wystawy, a także wspomnienia przyjaciół artysty.

To jednak nie koniec informacji dotyczących Eryka. Już niedługo, 2 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zostanie otwarta wystawa „Ireneusz Zjeżdżałka, 1972-2008, Fotografie”, a z tej okazji Wydawnictwo Kropka wypuszcza książkę-album o tym samym tytule, będącą monografią życia i twórczości Ireneusza Zjeżdżałki. Kuratorem tej wystawy oraz redaktorem książki jest Maciej Szymanowicz, a teksty napisali: Marianna Michałowska, Krzysztof Jurecki, Witold Kanicki, Maciej Szymanowicz i Waldemar Śliwczyński.

Zdjęcia dzięki uprzejmości kuratora wystawy Pana Waldemara Śliwczyńskiego.

20 sierpnia, 2009

Z półki kolekcjonera – „Light Fever” Agnieszki Grodzińskiej

Dzisiaj na naszą półkę trafia kolejna publikacja oznaczona starterowskim znakiem jakości – „Light Fever” Agnieszki Grodzińskiej. Siłą sprawczą tego wydania oraz osobą odpowiedzialna za projekt jest sam Honza Zamojski. To już kolejna świetnie zrealizowana, estetycznie wydana książka Honzy. I co najważniejsze w doskonałym czasie gdyż tuż po dyplomie Agnieszki i jej udanej wystawie w Starcie. W środku dominują właśnie prace z tych dwóch projektów. Poza tym teksty Agnieszki, Mariki Zamojskiej i fragmenty wywiadu Adama Fussa, jaki był już publikowany na ArtBazaar (tutaj).

19 sierpnia, 2009

Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków 2009

Zbliża się termin ogłoszenia wyników konkursu Międzynarodowego Triennale Grafiki. Główna wystawa Triennale tradycyjnie prezentowana będzie w przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki we wrześniu 2009. Organizatorzy już teraz zapraszają serdecznie na uroczystość otwarcia 16 września o godz. 18.00. Zarówno jury selekcji, jak też jury nagród zakończyły swoją działalność. Jednak wyniki jury poznamy dopiero na konferencji prasowej 16 września o godz. 14.
Na zapowiadanej wystawie zaprezentowanych będzie około 300 prac wybranych przez jury kwalifikacyjne spośród prawie 6000 propozycji nadesłanych na pierwszą, cyfrową fazę selekcji. Kurator wystawy Katarzyna Wojtyga przygotowuje ciekawą ekspozycję. Można będzie zauważyć odwrót od ekspresyjnych form abstrakcji i nieoczekiwany powrót do tematyki człowieka. Druga istotna wiadomość – zaskakuje aktywność polskich artystów: na krakowski konkurs Triennale zgłosili oni ok. 3000 grafik, przy czym w większości były to prace młodych twórców. To prawdziwa eksplozja aktywności prezentującej bardzo wysoki poziom młodej grafiki.

Trzecią ważną wiadomością, jest ciągły niezwykle dynamiczny rozwój imprezy. Wystawa główna w Bunkrze Sztuki w Krakowie stała się centrum, wokół którego rozbudowuje się z każdą edycją Triennale coraz większy krąg wystaw partnerskich organizowanych w Polsce, Austrii, Niemczech i Hiszpanii. Lista partnerów MTG – Kraków 2009 i program imprezy są naprawdę imponujące.
Zapraszamy we wrześniu na relację z wystawy konkursowej.

ArtBazaar jest Patronem Medialnym Triennale.

18 sierpnia, 2009

"warszawa_london-project" lokalu_30

Na początku września na londyńskiej mapie galerii pojawi się polski adres. To 29 Wadeson Street we wschodnim Londynie. To tam właśnie warszawski lokal_30, galeria prowadzona przez Zuzannę Janin, Agnieszkę Rayzacher i Michała Suchorę, otwiera swoją przestrzeń w stolicy Wielkiej Brytanii i jednym z centrów sztuki najnowszej na świecie. Projekt nosi nazwę „warszawa_london-project”.
Pierwsza wystawa, zatytułowana „Sketches For The Project” będzie przeglądem prac artystów zagranicznych przebywających na „rezydencji” w lokalu_30. W tym przeglądzie wezmą udział tacy artyści, jak: Mannon Bellet, Thomas Hauri, Constatin Luser, Nick Oberthaler, Elodie Pong oraz Kamen Stojanow. Wernisaż 3 września, natomiast wystawę będzie można już obejrzeć 30 sierpnia podczas „open doors”.
Natomiast już w połowie października, podczas trwania targów Frieze, będzie miała miejsce pierwsza wystawa z udziałem artystek i artystów galerii lokal_30: Zuzanny Janin, Józefa Robakowskiego, Anny Janczyszyn i Jana Mioduszewskiego.
Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj.

13 sierpnia, 2009

Maciej Landsberg na Świeżo Malowanym

Od dzisiaj na Świeżo Malowanym prace Maćka Landsberga. Maciek jest absolwentem ASP w Poznaniu, Wydziału Komunikacji Multimedialnej. Pokazane u nas prace pochodzą z cyklu „Ukryte”. W tekście towarzyszącym prezentacji artysta napisał – „Ciekawią mnie obrazy odnoszące percepcję i skojarzenia do innych obrazów, tak by dzięki pamięci i wyobraźni można było stwarzać kolejne: jeszcze nieobecne, wciąż nienazwane”.

Zapraszamy.

11 sierpnia, 2009

Są dostępne raporty o rynku sztuki i wzornictwie przygotowane na Kongres Kultury Polskiej

Już niedługo, 23-25 września w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Polskiej. To niezwykle ważne wydarzenie sporo miejsca poświęci również sztukom wizualnym, a także, co ciekawe, rynkowi sztuki.
Cały program kongresu możecie znaleźć na stronie http://www.kongreskultury.pl/. My tylko zaznaczymy dwa panele.
Jeden z nich będzie moderowany przez Andę Rottenberg i poświęcony nowym kontekstom dla sztuk wizualnych. Wezmą w nim udział Anna Maria Potocka (przygotuje referat na ten temat) oraz Piotr Krajewski z WRO, Monika Szewczyk z białostockiego Arsenału oraz artyści Artur Żmijewski i Wilhelm Sasnal.
Drugi panel, moderowany przez Andrzeja Przywarę z FGF będzie o rynku sztuki i o komercjalizacji i prywatyzacji w obszarze kultury. Referat na ten panel przygotuje kurator ostatnie biennale w Berlinie, Adam Szymczyk. Wezmą w nim także udział Maciej Gdula z Krytyki Politycznej, Łukasz Gorczyca z Rastra i Dorota Monkiewicz.
Tymczasem na stronie kongresu pojawiły się „Raport o rynku dzieł sztuki” i „Raport o wzornictwie” – dwa z 15 opracowań, obrazujących przemiany, jakie dokonały się w polskiej kulturze w trakcie ostatnich dwudziestu lat. Raporty są kompleksowym opracowaniem, zawierającym zarówno analizę istniejącej sytuacji w obszarze rynku sztuki i wzornictwa w Polsce, jak również rekomendacje dotyczące działań w tych sferach w przyszłości. Raporty zostały przygotowane przez grupę ekspertów, przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury
Zapraszamy do przeczytania obu raportów. Można je obejrzeć pod adresami: tutaj oraz tutaj.

10 sierpnia, 2009

Pierwszy numer Biura

Bardzo ciekawie zapowiada się nowe wydawnictwo wrocławskiego BWA. Pierwszy numer poświęcony w dużej części kryzysowi – temat przewodni – „Piękni w kryzysie”.
W środku ciekawe wywiady z Laurą Pawelą i Wojciechem Doroszukiem oraz m.in. teksty: Sztuka i kryzys, czyli museum index - spekuluje Anka Mituś, Piotr Stasiowski o generacji trzydziestolatków, Idioci Pawła Jarodzkiego, czyli o relacjach art worldu i street artu, dizajn po antydizajnie w tekście Katarzyny Roj.

Polecamy.

07 sierpnia, 2009

Truth i Cymer w Galerii Murrr

Zapraszamy na relację z drugiej odsłony projektu prowadzonego przez Galerię Murrr.

Galeria Murrr ma 24 metry długości, na których prezentowane są prace tworzone przez zaproszonych artystów. Prace powstają specjalnie dla tej przestrzeni, z myślą o specyfice miejsca, a także o charakterze najbliższej okolicy.Galeria Murrr ujawnia kolejne projekty w następujących po sobie kilkumiesięcznych odsłonach. W realcji widać dwi prace - Dominika Cymera i Trutha.

Zapraszamy do obserwowania muru przy ulicy Zamojskiego 24 w Warszawie.

02 sierpnia, 2009

ArtBazaar ma trzy lata!

ArtBazaar ma już trzy lata. Dokładnie 2 sierpnia 2006 roku opublikowaliśmy pierwszą informację, zatytułowaną po prostu "Zapraszamy". Był to trochę nasz manifest: „Tylko dzięki silnemu rynkowi lokalnemu polska sztuka najnowsza ma szansę na stałe zaistnieć w światowym rynku sztuki” – napisaliśmy trzy lata temu.
Wiele od tego czasu się zmieniło, zarówno w polskiej sztuce, jak i na polskim rynku Sztuki. Powstało wiele miejsc promujących sztukę najnowszą – zarówno publicznych, jak i prywatnych, komercyjnych i niekomercyjnych, lokalnych i nastawionych na światowy rynek. Galerie, które już wtedy wiele znaczyły na polskim rynku, dziś są już poważnymi graczami na rynku europejskim czy światowym. Powstały muzea sztuki najnowszej – w Toruniu, Łodzi (ms2 jako oddział Muzeum Sztuki) i Wrocławiu (WRO Center). Rozpoczęło też działalność, choć na razie w tymczasowej siedzibie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Powstała też cała masa blogów poświęconych sztuce najnowszej.
My też prze te trzy lata nie próżnowaliśmy. Na ArtBazaar ukazało się prawie 700 informacji, które przeczytało niespełna 140 tysięcy osób (unique vistitors). Przy współpracy z Fundacją Bęc Zmiana ukazał się „Notes dla kolekcjonerów”, a Ha!art i Bęc Zmiana wydały też nasz "Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej”. Teraz planujemy kolejną książkę, która, jak wszystko się powiedzie, powinna się ukazać przed końcem roku.
A w międzyczasie oczywiście będziemy publikowali kolejne informacje na ArtBazaar, na które już Was wszystkich serdecznie zapraszamy. I dziękujemy za te trzy lata bycia z nami. Dziękujemy za wszystkie uwagi, te pozytywne, jak i te krytyczne.
Zapraszamy na ArtBazaar w kolejnych dniach i miesiącach.