A dziś relacja jaką przygotowała VernissageTV jeszcze przed otwarciem Targów.
Materiał video dzięki VernissageTV
Porady, opinie i analizy na temat rynku sztuki najnowszej w Polsce.
Materiał video dzięki VernissageTV
Praca zatytułowana „Aquarium” przedstawia rozmazany obraz, z wątkiem wielokrotnie eksponowanym przez malarza – brakiem ostrości widzenia (wiem, zaraz Tomek Kozak napisze, że powtarzam ten bełkot, ale nie byłem w stanie się powstrzymać). Praca ma wymiary 45x55 cm i jej estymacja wynosi 18-25 tysięcy funtów (97-135 tysięcy PLN).
Płotno Rafała Bujnowskiego pochodzi z wcześniejszego okresu jego twórczości – z 2001 roku i na aukcję trafiło od właściciela, który kupił tę pracę w kolońskiej galerii Johnen+Schoettle. W ubiegłym roku praca z cyklu „Śnieg” sprzedała się w Christie’s za 4800 funtów.
Teraz większa (120x120 cm), ale nie tak dobra praca Rafała ma już estymację 8-12 tysięcy funtów (43-65 tysięcy PLN).
A co oprócz prac polskich artystów oferuje Christie’s. Przede wszystkim płótno Francisa Bacona będące własnością londyńskiej uczelni artystycznej Royal College of Art. Pisaliśmy o tej pracy tutaj. Teraz tylko przypomnienie, że obraz Bacona ma estymację 7-9 milionów funtów (38-49 milionów PLN).
Ciekawa też będzie licytacja obrazu Petera Doiga „Concrete Cabin” (o wymiarach 130x150 cm), namalowanego w 1995/96 roku. Pewnie nie ma szans na pobicie rekordu „Białego kanoe”, który sprzedał się, prawdopodobnie do kolekcji rosyjskiej, za 5,7 miliona funtów (prawie 31 milionów PLN). Teraz płótno Doiga ma estymację 800 tysięcy funtów-1,2 miliona funtów (4,3-6,5 miliona PLN). Co oczywiście nic nie znaczy, bo już wielokrotnie na aukcjach widziano zażarte licytacje. Może znów skusi się na bardzo atrakcyjnego wizualnie Doiga rosyjski kolekcjoner?
Oczywiście to nie jedyne prace, które zostały wystawione na dwie aukcje sztuki współczesnej w Christie (Day Sale oraz Evening Sale). Do kupienia będą też prace Jeffa Koonsa, Andy Warhola, Eberharda Havekosta, Martina Kippenbergera, Damiena Hirsta, Richarda Prince’a i wielu, wielu innych. Całość do zobaczenia tutaj oraz tutaj.
Na zdjęciach: Wilhelm Sasnal, Aquarium, 2002; Rafał Bujnowski, Bez tytułu, 2001; Peter Doig, Concrete Cabin, 1995/96.
Poznańskie Piekary, które zaprezentowały się już na targach w Wiedniu, pokaża prace Aleksandry Ska, Kamila Kuskowskiego, Wojtka Wrońskiego i Leszka Knaflewskiego. Inną strategię obrał warszawski PROGRAM, który na swoim stoisku pokaże solową wystawę również nominowanego do nagrody Spojrzenia 2007 Karola Radziszewskiego.
Na Liste zadebiutuje też historyczna, przeniesiona z Wrocławia do Krakowa, galeria fotograficzna Foto-Medium-Art. Pokaże ona prace Wincentego Dunikowskiego-Duniko, Kingi Dunikowski, Codemanipulator, a także słynny projekt Natalii LL.
Przy prezentacji polskich galerii warto również wspomnieć o „polskiej”, czy też raczej „środkowo-europejskiej” galerii z siedzibą w Berlinie ŻAK Galerie. Ta galeria, prowadzona przez Asię Żak, prezentuje w stolicy Niemiec sztukę z Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. I na Berliner Kunstsalon pokaże właśnie prace polskich artystów, którzy mieli już wystawy w tej galerii: Szymona Kobylarza, Tomka Kowalskiego, Pawła Książka i Ani Orlikowskiej.
Więcej o berlińskich targach już na początku przyszłego tygodnia w relacjach Artbazaar. Zapraszamy.
Na zdjęciach prace: Kamila Kuskowskiego; Karola Radziszewskiego; Codemanipulator, Natalii LL, Wincentego Dunikowskiego-Duniko i Kingi Dunkowski (razem); Pawła Książka
W Swiss Institute/Contemporary Art w Nowym Jorku otwarta została wspólna wystawa młodej irańskiej artystki Shirany Shahbazi oraz Wilhelma Sasnala. Dla Shirany Shahbazi to pierwsza tak duża prezentacja jej prac w Ameryce, w Nowym Jorku pokazuje swoje zdjęcia i obraz będący przeniesieniem jednego z jej zdjęć na płótno przez grupę irańskich artystów.
Wilhelm Sasnal natomiast przedstawia swój najnowszy film 16 mm powstały w oparciu o materiały fund footage z kilkunastu występów Elvisa Presleya i mniej znanego muzyka Daniela Johnstona.
Poniżej materiał z otwarcia wystawy jaki przygotowała Vernissage TV.
Trzeba koniecznie zobaczyć.
Materiał video dzięki Vernissage TV.
Zapraszamy na Świeżo Malowane.
Zdjęcie dzięki uprzejmości artysty i galeri m kwadrat.
Koniecznie prosimy zapamiętać to nazwisko.
Na zdjęciach prace Pawła Śliwińksiego (dzięki uprzejmości artysty).